Історія появи гранітних пам’ятників

Історія появи гранітних пам’ятників
Історія гранітних пам’ятників
Надгробні пам’ятники виникли ще багато століть тому. І їх зовнішній вигляд багато в чому залежав від того, до яких верств суспільства належав покійний. Так, в античні часи розкішні пам’ятники належали лише багатим людям. Крім того, величні надгробки дійшли до наших днів ще й з епохи правління фараонів великого Єгипту: це піраміди, які сьогодні вважаються одним з чудес стародавнього світу, і саркофаги, і гробниці, і досить великі склепи, в яких ховали цілі сім’ї багатого роду.
З плином часу зовнішній вигляд надгробних пам’ятників істотно змінився. І основним фактором, який мав великий вплив на такі зміни, було мистецтво. Але, незважаючи на це, як і багато століть тому, сьогодні надгробні пам’ятники продовжують робити з каменю.
Саме цей природний елемент має істотні переваги перед будь-якими іншими матеріалами. Він не тільки дуже міцний, але і здатний прослужити своєму власникові довгі століття.
Зовнішній вигляд пам’ятника також змінювався. У сучасному суспільстві великою популярністю користуються стели, які являють собою вертикально встановлені плити. Саме такі могили ще в давні століття (73 століття до н. Е.) Використовували в Монголії і Забайкаллі. Жителі цих місць для виготовлення пам’ятних надгробків використовували ритуальні огорожі і стели з каменю, на поверхні яких малювали оленів.
У Київській Русі надгробними плитами оформляли місця поховання місцевої знаті, царів, а також представників дворянства. І до наших днів у багатьох соборах, храмах і усипальницях збереглися такі могили. Якщо людину ховали всередині храму, то крім кам’яної надгробної плити, могила могла оформлятися окремими гробницями з каменю. У 17-18-х століттях досить часто можна було зустріти місця поховання, в яких як надгробного пам’ятника використовувалися плити з простого і грубого необтесаного каменю. Саме їх розміщували прямо на землі. До того ж, вони не мали полірування, володіли значною товщиною і оформлялися різьбленими прикрасами ручної роботи.
Найчастіше на надгробній плиті вказували не тільки ім’я покійного людини, а й дати його народження і смерті. Хоча були й такі, на яких розміщувалися рядки з Євангелія. Як правило, їх висікали на бічній стороні плити. Відносно такого елемента оформлення надгробної плити, як фотографія покійного, то її активно почали застосовувати лише в минулому столітті. Як приклад, ви можете відвідати Личакіське кладовище у Львові, в якому поховано багато відомих політиків, науковців та артистів. Всі пам’ятники, які ви тут побачите, мають одну спільну рису – крім основних елементів оформлення надгробної плити, їх ще прикрашає і скульптура людини, виконана в повний зріст.