Міф про радіоактивність граніту

Міф про радіоактивність граніту

Склалася думка, що граніт, який використовується для зовнішньої, а що саме важливо для внутрішньої обробки будівель, володіє радіоактивним фоном, негативно позначається на здоров’ї людини. Ми спробуємо з’ясувати чи це реальність.

Розглянувши різні дослідження з виявлення радіації в натуральному камені, ми можемо сказати, що радіоактивність може бути природною або техногенного. Природна радіоактивність існує з часів зародження Землі, вона є такою ж частиною живого середовища, як і  повітря, сонячне світло, вода. Ми постійно перебуваємо в радіоактивному середовищі: загоряємо ми на пляжі, працюємо на підприємстві, знаходимося вдома. Техногенна радіоактивність є результатом діяльності людини, сюди також можна віднести і матеріали, створені штучним способом. Наявність невеликого випромінювання природного каменю не здатне негативно впливати на організм людини. В оточенні виробів з природного каменю людство живе не одну тисячу років, і ніяких негативних факторів не було виявлено.

Проведені досліди показують, що натуральний камінь – екологічно чистий і безпечний матеріал. Мармур, вважаються більш радіоактивно нейтральними. Граніт має трохи більше випромінювання, але воно мізерно мало, щоб хоч якось нашкодити здоров’ю людини. Деякі граніти мають підвищену радіоактивність. Решта породи, майже нерадіоактивні.

Рівень радіації натурального каменю визначається ще на стадії розробки родовища. На цьому ж етапі вивчаються технічні та фізичні властивості каменю, які записуються в спеціальний «паспорт». Для того, щоб перевірити рівень радіації в натуральному камені, бурять свердловини, в які опускають дозиметр, що фіксує показання.

Але, на жаль, в наших ресурсах немає даних дозиметрів та й доступу до кар’єрів. Ми провели звичайні дослідження на основі дозиметра ЕКОТЕСТ MKC 05, вимірювання проводили в одиницях еквівалентної дози гамма-випромінювання – μSv / h за нормативними акту доза до 0,33 μSv / h, вважається нормальною, але насправді доза до 0,25 є нормою для життєдіяльності людини.

Ми перевірили найпопулярніші види граніту, з яких робляться вироби та зробили висновки, що основні види граніту мають природну радіоактивність, яка часом буває менше навколишнього фону великого мегаполісу.